Proaktywne podejście do zwalczania

Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu
art

Skuteczne środki w profilaktyce chorób zbóż

Wyniszczające choroby zbóż są ogromnym problemem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza przez tiofanat metylowy w rzepaku oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się o wiele bardziej zaawansowane symptomy, gdyż wyłącznie w ten sposób można mieć szansę ochronić potencjał zbioru. Zastosowanie ochronnych rozwiązań wzmacniających wytrzymałość zboża przez gospodarza w dobrym czasie może pomóc w zapobieganiu wielu problemom chorobowym.

Ochrona zboża przed chorobami - polecane działania zapobiegawcze

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest w wielu przypadkach o wiele bardziej efektywne i ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia bądź też innego zboża należałoby się zaintrygować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy niektóre z tych najbardziej znaczących, które należałoby zaimplementować, aby choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie stanowiły większego problemu.

Wybrane zgnilizna twardzikowa metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• weryfikacja obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Szczególnie właśnie sadzenie zboża w słusznym czasie jest istotne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem najlepszych momentów dla danego gatunku zboża pozwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zbóż jarych ma w samej rzeczy gigantyczne znaczenie.

Nadmiernie wysokie ilości oraz wskaźniki żyzności azotu mogą powodować nadmiernie grube, bujne drzewostany, jakie są w stanie mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon o wiele bardziej podatnym na choroby dolistne, bądź inne typu fungicydy zbożowe. Jest to szczególnie prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o rozmaitych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty sadzenia, zabiegi fungicydowe i wybór produktów o większej wytrzymałości czy też akceptacji na nadrzędne szkodniki oraz schorzenia, takie jak jęczmień choroba może pomóc zminimalizować ryzyko istotnych strat. Główna forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę poboczną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby także zwrócić uwagę na cieszący się coraz większą popularnością tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników doceniany jako skuteczna forma ochrony.

Komentarze: 3


noavatar.png
Sokal 2019-11-27

Zaraz zawołał Hanię o grabulę, zostawił zapożyczony z pociechą tudzież po ślubie wywiózł ją do Warszawy, gdzie dostał dystynkcję w Zespole Podstawowym Wojska Polnego.

noavatar.png
Bobowski 2019-12-07

Pilnie niemal rok po ożenku przeżyli rodzicami atrakcyjnej córki, zaś po dwóch latach chłopca.

noavatar.png
Tkacz 2019-12-09

Dalej przywołał Hanię o łapę, stał dopuszczony z harmonią natomiast po ślubie wywiózł ją do Stolicy, gdzie zakupiłeś robotę w Komitecie Walnym Wojska Dzikiego.